Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne. <br />Kilka informacji, o których warto wiedzieć.

Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne.
Kilka informacji, o których warto wiedzieć.


Banknot 200zł

Czy banknot 200zł posiada, jako zabezpieczenie znak wodny? Czyj wizerunek przedstawia?

Banknot o nominale 200 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku. Jest on pozostawiony w kolorystyce: żółto-oliwkowej (strona przednia) oraz brązowo-oliwkowej (strona tylna). Posiada wymiary: 144 × 72 mm i drukowany jest, tak jak pozostałe banknoty, na białym papierze. W centralnej części znajduje się portret króla Zygmunta I Starego inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny trójkąt. [Reklama: climatel serwis klimatyzacji lublin] Jeżeli chodzi o numerację, to na banknocie znajdziemy 2 duże litery oraz 7 cyfr numeracji w układzie rosnącym. Zabezpieczenia wykorzystane przy produkcji banknotu o nominale 200zł to znak wodny (portret króla Zygmunta I Starego), nitka zabezpieczająca, czyli powtarzający się napis składającym się z oznaczenia „200 ZŁ” i jego odbicia lustrzanego oraz mikrodruk, czyli powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” z prawej strony znaku wodnego; powtarzające się litery „RP” na wyodrębnionej części w tle liczby „200” w prawej górnej części i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.

Tagi: 200zł, RP, Jan Matejko, Zygmunt I Stary, numeracja, znak wodny, Rzeczypospolita Polska

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Denominacja banknotów

Banknoty polskie po denominacji weszły do obiegu na skutek denominacji złotego. Projektantem aktualnie wykorzystywanych banknotów jest Andrzej Heidrich, autor również serii banknotów Wielcy Polacy. Nominały 50, 20 oraz 10 zł wprowadzone zostały z dniem 1 stycznia 1995 roku, natomiast 200 oraz 100 zł z dniem 1 czerwca 1995. Na każdym z tych banknotów widnieje data emisji 25 marca 1994 roku.

Mikrodruk zabezpieczeniem

Ultrafiolet (UV) jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej aniżeli światło widzialne dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie . Samo pojęcie "ultrafiolet" dokładnie oznacza "powyżej fioletu". Słowo to utworzone zostało z łacińskiego słowa "ultra" (ponad) oraz słowa "fiolet", które oznacza barwę o najmniejszej długości fali w świetle widzialnym. Kiedyś było ono nazywane promieniowaniem "pozafiołkowym".

Zabezpieczenia banknotów

Banknot, 200zł, druk wypukły, druk stalorytniczy, znak wodny, NBP, Zygmunt Stary. Poza wymienionymi powyżej zabezpieczeniami warto wspomnieć o zabezpieczeniach, jakie stosowane były na polskim banknocie 200zł po denominacji w 1995 r. Wiele z nich występuje również w banknotach o niższych nominałach. Jednym z zabezpieczeń jest folia hot-stamping metaliczna ze wzorem holograficznym (NBP 200) czy druk wypukły . Wypukłości wynikające z druku stalorytniczego (np. trójkąt w lewym dolnym rogu).


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009