Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne. <br />Kilka informacji, o których warto wiedzieć.

Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne.
Kilka informacji, o których warto wiedzieć.


Banknot 200zł

Czy banknot 200zł posiada, jako zabezpieczenie znak wodny? Czyj wizerunek przedstawia?

Banknot o nominale 200 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku. Jest on pozostawiony w kolorystyce: żółto-oliwkowej (strona przednia) oraz brązowo-oliwkowej (strona tylna). Posiada wymiary: 144 × 72 mm i drukowany jest, tak jak pozostałe banknoty, na białym papierze. W centralnej części znajduje się portret króla Zygmunta I Starego inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny trójkąt. [Reklama: climatel serwis klimatyzacji lublin] Jeżeli chodzi o numerację, to na banknocie znajdziemy 2 duże litery oraz 7 cyfr numeracji w układzie rosnącym. Zabezpieczenia wykorzystane przy produkcji banknotu o nominale 200zł to znak wodny (portret króla Zygmunta I Starego), nitka zabezpieczająca, czyli powtarzający się napis składającym się z oznaczenia „200 ZŁ” i jego odbicia lustrzanego oraz mikrodruk, czyli powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” z prawej strony znaku wodnego; powtarzające się litery „RP” na wyodrębnionej części w tle liczby „200” w prawej górnej części i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.

Tagi: 200zł, RP, Jan Matejko, Zygmunt I Stary, numeracja, znak wodny, Rzeczypospolita Polska

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Zadania NBP

Narodowy Bank Polski (NBP) jest to inaczej mówiąc polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Głównym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy równoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP. Narodowemu Bankowi przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Druk wypukły

Druk wypukły jest to jedna z głównych, poza drukiem wklęsłym i płaskim, technik graficznych, w których odbitka utworzona jest przez odbicie farby, która nałożona jest na częściach wypukłych matrycy: drewnianego klocka, linoleum, czy płyty gipsowej. W poligraficznych technikach przemysłowych, formy przygotowywane są z metali oraz tworzyw sztucznych. W znaczeniu ogólnym, druk z form wypukłych oraz czcionek na maszynach drukarskich, definiowany jest jako typografia. Druga z metod, czyli efekt kątowy, jest to rodzaj zabezpieczenia druku, który otrzymywany jest dzięki przetłoczeniom papieru na skutek wykorzystywania techniki druku, jaką jest staloryt. W zależności od kąta obserwacji, można dostrzegać raz jeden, a raz drugi obraz w tym samym miejscu druku.

Banknot 100zł

Banknot o nominale 100 zł po raz pierwszy został wprowadzony do obrotu w 1994 roku. Pozostawiony został w kolorystyce zielono-oliwkowej (strona przednia) oraz ciemnozielono-oliwkowej (strona tylna). Jest on o wymiarach: 138 × 69 mm. W centralnej jego części znajdziemy postać króla Władysława II Jagiełły inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny krzyż.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009