Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne. <br />Kilka informacji, o których warto wiedzieć.

Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne.
Kilka informacji, o których warto wiedzieć.


Banknot 200zł

Czy banknot 200zł posiada, jako zabezpieczenie znak wodny? Czyj wizerunek przedstawia?

Banknot o nominale 200 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku. Jest on pozostawiony w kolorystyce: żółto-oliwkowej (strona przednia) oraz brązowo-oliwkowej (strona tylna). Posiada wymiary: 144 × 72 mm i drukowany jest, tak jak pozostałe banknoty, na białym papierze. W centralnej części znajduje się portret króla Zygmunta I Starego inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny trójkąt. [Reklama: climatel serwis klimatyzacji lublin] Jeżeli chodzi o numerację, to na banknocie znajdziemy 2 duże litery oraz 7 cyfr numeracji w układzie rosnącym. Zabezpieczenia wykorzystane przy produkcji banknotu o nominale 200zł to znak wodny (portret króla Zygmunta I Starego), nitka zabezpieczająca, czyli powtarzający się napis składającym się z oznaczenia „200 ZŁ” i jego odbicia lustrzanego oraz mikrodruk, czyli powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” z prawej strony znaku wodnego; powtarzające się litery „RP” na wyodrębnionej części w tle liczby „200” w prawej górnej części i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.

Tagi: 200zł, RP, Jan Matejko, Zygmunt I Stary, numeracja, znak wodny, Rzeczypospolita Polska

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Przedsiębiorstwo PWPW

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Spółka Akcyjna (PWPW S.A.) jest to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, przedsiębiorstwo, które jest wpisane na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego albo bezpieczeństwa publicznego. Statutowym celem PWPW S.A. jest przede wszystkim produkcja banknotów czy dokumentów zabezpieczonych. Aktualnie Wytwórnia wytwarza między innymi prawa jazdy, dowody osobiste, dowody rejestracyjne, banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, blankiety dowodów osobistych, które personalizowane są w MSWiA itp. W wytwórni tej produkowany jest także polski paszport biometryczny.

Banknot 100zł

Banknot o nominale 100 zł po raz pierwszy został wprowadzony do obrotu w 1994 roku. Pozostawiony został w kolorystyce zielono-oliwkowej (strona przednia) oraz ciemnozielono-oliwkowej (strona tylna). Jest on o wymiarach: 138 × 69 mm. W centralnej jego części znajdziemy postać króla Władysława II Jagiełły inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny krzyż.

Banknot 50zł

Banknot o nominale 50 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku. Banknot pozostawiony jest w kolorystyce granatowo-niebieskiej, posiada wymiary 132 × 66 mm. Również tak jak pozostałe banknoty, którymi się posługujemy przedstawia portret znanego króla. W tym przypadku jest to król Kazimierz III Wielki inspirowany ryciną Jana Matejki.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009