Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne. <br />Kilka informacji, o których warto wiedzieć.

Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne.
Kilka informacji, o których warto wiedzieć.


Banknot 200zł

Czy banknot 200zł posiada, jako zabezpieczenie znak wodny? Czyj wizerunek przedstawia?

Banknot o nominale 200 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku. Jest on pozostawiony w kolorystyce: żółto-oliwkowej (strona przednia) oraz brązowo-oliwkowej (strona tylna). Posiada wymiary: 144 × 72 mm i drukowany jest, tak jak pozostałe banknoty, na białym papierze. W centralnej części znajduje się portret króla Zygmunta I Starego inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny trójkąt. [Reklama: climatel serwis klimatyzacji lublin] Jeżeli chodzi o numerację, to na banknocie znajdziemy 2 duże litery oraz 7 cyfr numeracji w układzie rosnącym. Zabezpieczenia wykorzystane przy produkcji banknotu o nominale 200zł to znak wodny (portret króla Zygmunta I Starego), nitka zabezpieczająca, czyli powtarzający się napis składającym się z oznaczenia „200 ZŁ” i jego odbicia lustrzanego oraz mikrodruk, czyli powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” z prawej strony znaku wodnego; powtarzające się litery „RP” na wyodrębnionej części w tle liczby „200” w prawej górnej części i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.

Tagi: 200zł, RP, Jan Matejko, Zygmunt I Stary, numeracja, znak wodny, Rzeczypospolita Polska

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Mikrodruk zabezpieczeniem

Ultrafiolet (UV) jest to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej aniżeli światło widzialne dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie . Samo pojęcie "ultrafiolet" dokładnie oznacza "powyżej fioletu". Słowo to utworzone zostało z łacińskiego słowa "ultra" (ponad) oraz słowa "fiolet", które oznacza barwę o najmniejszej długości fali w świetle widzialnym. Kiedyś było ono nazywane promieniowaniem "pozafiołkowym".

Banknot kolekcjonerski

Banknoty o nominale 50zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II pojawiły się 16 października 2006 roku. Wtedy to właśnie przypadła rocznica rozpoczęcia pontyfikatu naszego papieża. Banknotów kolekcjonerskich o wymiarach 144 x 72 zostało wydrukowanych 2 000 000 sztuk. Produkcją ich zajęła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Banknot przedstawiał portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego.

Znak wodny

Znak wodny, nazywany jest również filigranem. Jest to charakterystyczny obraz, który widzialny jest w świetle, które uzyskiwane jest w czasie formowania papieru. Jest on widoczny tylko dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru albo zagęszczeniu włókien. Aktualnie wykorzystywany jest on jako zabezpieczenie druku.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009