Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne. <br />Kilka informacji, o których warto wiedzieć.

Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne.
Kilka informacji, o których warto wiedzieć.


Banknot 20zł

Czyj wizerunek znajdziemy na banknocie 20zł? Jakie wymiary posiada ten banknot?

Banknot o nominale 20 zł wprowadzono do obrotu w 1994 roku, pozostaje on w kolorystyce fioletowo-różowej (wymiary: 126 × 63 mm). Cechami charakterystycznymi tego banknotu jest to, że w centralnej części umieszczony został portret króla Bolesława I Chrobrego inspirowany ryciną Jana Matejki. W lewym dolnym rogu znajduje się okrąg. Jeżeli chodzi o numerację pojawia się ona, tak samo jak w przypadku 10zł, również dwukrotnie. Pierwszy raz w lewej części banknotu w kolorze czarnym raz w prawej części w kolorze czerwonym. Po lewej stronie wizerunku monety na banknocie odnajdziemy romański kościół św. Mikołaja w Cieszynie. Banknot o nominale 20zł również posiada szereg zabezpieczeń. Tak samo jak 10 zł posiada on nitkę zabezpieczającą, mikrodruk powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” z prawej strony znaku wodnego; powtarzające się litery „RP” w tle liczby „20” w prawej górnej części i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” nad tą częścią. Zabezpieczenie to pojawia się również na stronie odwrotnej, jest to powtarzający się napis „NARODOWY BANK POLSKI” powyżej oraz poniżej denara w półkolach rozdzielony liniami i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” nad dolną częścią z słownym i cyfrowym nominału.

Tagi: 20zł, Bolesław I Chrobry, kościół św. Mikołaja, zabezpieczenia, RP, Narodowy Bank Polski, cyfrowy nominał

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Banknot kolekcjonerski

Banknoty o nominale 50zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II pojawiły się 16 października 2006 roku. Wtedy to właśnie przypadła rocznica rozpoczęcia pontyfikatu naszego papieża. Banknotów kolekcjonerskich o wymiarach 144 x 72 zostało wydrukowanych 2 000 000 sztuk. Produkcją ich zajęła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Banknot przedstawiał portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego.

Banknot 10zł

Banknot o nominale 10 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku, pozostawiony jest w kolorystyce ciemnobrązowo-zielonej (wymiary: 120 × 60 mm). Cechą charakterystyczną banknotu jest to, że w centralnej części znajduje się portret Mieszka I inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu kwadrat. Numeracja nominału pojawia się na banknocie w dwóch miejscach: w lewej części banknotu w kolorze czarnym oraz w prawej części w kolorze czerwonym.

Pieniądz papierowy

Banknot jest to mówiąc inaczej kwit bankowy, czyli pieniądz papierowy, który emitowany jest przez centralny bank emisyjny. Jest to pieniądz, który symbolizuje daną wartość niepokrytą w jego wartości materialnej. W przypadku pieniądza metalowego odpowiednikiem banknotu jest bilon. Od jakiegoś czasu wykorzystuje się nie tylko banknoty z papieru, ale także bardzo podobne do nich pieniądze, które wykonane są z tworzyw sztucznych bez udziału celulozy.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009