Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne. <br />Kilka informacji, o których warto wiedzieć.

Większość z istniejących państw na świecie ma swój własny pieniądz, swoją walutę, własne znaki pieniężne.
Kilka informacji, o których warto wiedzieć.


Banknot 20zł

Czyj wizerunek znajdziemy na banknocie 20zł? Jakie wymiary posiada ten banknot?

Banknot o nominale 20 zł wprowadzono do obrotu w 1994 roku, pozostaje on w kolorystyce fioletowo-różowej (wymiary: 126 × 63 mm). Cechami charakterystycznymi tego banknotu jest to, że w centralnej części umieszczony został portret króla Bolesława I Chrobrego inspirowany ryciną Jana Matejki. W lewym dolnym rogu znajduje się okrąg. Jeżeli chodzi o numerację pojawia się ona, tak samo jak w przypadku 10zł, również dwukrotnie. Pierwszy raz w lewej części banknotu w kolorze czarnym raz w prawej części w kolorze czerwonym. Po lewej stronie wizerunku monety na banknocie odnajdziemy romański kościół św. Mikołaja w Cieszynie. Banknot o nominale 20zł również posiada szereg zabezpieczeń. Tak samo jak 10 zł posiada on nitkę zabezpieczającą, mikrodruk powtarzający się pionowy napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” z prawej strony znaku wodnego; powtarzające się litery „RP” w tle liczby „20” w prawej górnej części i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” nad tą częścią. Zabezpieczenie to pojawia się również na stronie odwrotnej, jest to powtarzający się napis „NARODOWY BANK POLSKI” powyżej oraz poniżej denara w półkolach rozdzielony liniami i powtarzający się napis „RZECZPOSPOLITA POLSKA” nad dolną częścią z słownym i cyfrowym nominału.

Tagi: 20zł, Bolesław I Chrobry, kościół św. Mikołaja, zabezpieczenia, RP, Narodowy Bank Polski, cyfrowy nominał

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Banknot 100zł

Banknot o nominale 100 zł po raz pierwszy został wprowadzony do obrotu w 1994 roku. Pozostawiony został w kolorystyce zielono-oliwkowej (strona przednia) oraz ciemnozielono-oliwkowej (strona tylna). Jest on o wymiarach: 138 × 69 mm. W centralnej jego części znajdziemy postać króla Władysława II Jagiełły inspirowany ryciną Jana Matejki, natomiast w lewym dolnym rogu równoramienny krzyż.

Fałszowanie banknotów

Wszystkie banknoty, którymi się posługujemy posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią przed fałszerstwami a tym samym należą do grupy druków zabezpieczonych. Na tych banknotach, jako zabezpieczeni może być użyta specjalna, tajna receptura papieru, która nadaje mu specyficzne cechy wytrzymałościowe oraz optyczne. Jako zabezpieczenie zastępuje się także papier podłożem polimerowym trudnym do zadruku (np. polimerowy banknot rumuński) czy wykorzystuje się mikrodruk (np.

Banknot 200zł

Banknot o nominale 200 zł wprowadzony został do obrotu w 1994 roku. Jest on pozostawiony w kolorystyce: żółto-oliwkowej (strona przednia) oraz brązowo-oliwkowej (strona tylna). Posiada wymiary: 144 × 72 mm i drukowany jest, tak jak pozostałe banknoty, na białym papierze.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009